سایت دانلود پایان نامه های رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر سیستم گمرک الکترونیک بر توسعه‌ی صادرات از دیدگاه کارشناسان

قسمتی از متن پایان نامه :

چارچوب نظری پژوهش

چارچوب نظری، بنیانی می باشد که تمامی پژوهش بر آن استوار می باشد، این چارچوب شبکه ای می باشد منطقی و توصیفی، مشتمل بر روابط موجود میان متغیرهایی که در پی اجرای فرآیندهایی زیرا مصاحبه، نظاره و مطالعه پیشینه پژوهش شناسایی شده اند. چارچوب نظری روابط میان متغیرها را روشن می کند. نظریه­هایی که مبانی این روابط را می­پروراند و نیز ماهیت و جهت این روابط را توصیف می کنند. همان گونه که مطالعه پیشینه، مبانی نظری را تشکیل می دهد، یک چارچوب نظری خوب نیز در جای خود، مبانی منطقی لازم برای تدوین فرضیه های آزمون پذیر را فراهم می آورد (سکاران ، 1385، ص94).

با در نظر داشتن توضیحات داده شده، موضوع پژوهش مورد نظر: مطالعه تأثیر سیستم گمرک الکترونیک بر توسعه‌ی صادرات از دیدگاه کارشناسان و صادرکنندگان در استان گیلان می باشد.

آن چیز که امروزه به آن تأکید می گردد، تسریع ترخیص محموله‌ها در محیط عاری از اسناد کاغذی و یا حداقل بهره گیری از این اسناد می باشد. گمرک الکترونیکی نیز به دلیل به حداقل رساندن بهره گیری از اسناد کاغذی، کاهش بایگانی‌ها، کاهش خطاها، در دسترس بودن مجوزها و کم کردن هزینه‌های عملیاتی، تسهیل تجارت بین‌المللی را فراهم آورده می باشد (کرمی، 1390، ص39).

جهت انتقال اطلاعات در زنجیره‌ها روش‌های مختلفی موجود می‌باشد که روش سنتی یا سیستم کاغذی اولین روش می‌باشد که امروزه بنا به دلایلی مانند تاخیرات در زمان ارسال، اشتباهات فردی و هزینه‌های زیاد این روش دیگر نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای زنجیره باشد و لذا چاره­ای برای مدیران زنجیره نیست که به فناوری اطلاعات روی آورند تا بتوانند پاسخگوی مشتریان زنجیره و سهامداران و ذینفعان آن باشند. مدل‌هایی که می‌توان با بهره گیری از آن‌ها امر به اشتراک گذاری اطلاعات را در هر زنجیره انجام داد سه نوع هستند:

 1. مدل ساده انتقال اطلاعات: در این نوع انتقال داده‌ها، هر نهاد فقط اطلاعات را به بالاتر ارجاع می‌دهد و بالادستی پایگاه داده ای دارد که تصمیمات لازم را اتخاذ می‌نماید.
 2. مدل شخص ثالث[1]: در این مدل شخص ثالثی اطلاعات را در یک بانک داده ای برای اعضای زنجیره نگهداری می کند. این شخص ثالث ممکن می باشد خدماتی هم برای اعضای زنجیره انجام دهد.
 3. مدل متمرکز اطلاعات[2](مدل مورد بهره گیری در گمرک الکترونیکی): این مدل مشابه مدل دوم می باشد فقط به جای شخص سوم یک سیستم کامپیوتری کار می کند.

در ادبیات مربوط با موضوع پژوهش، تسهیل تجاری شامل مواردی زیرا ساده سازی، متناسب سازی، اتوماسیون رویه‌های کاری و انجام تسهیل در تمام تدابیر تنظیماتی و مقرراتی می باشد که بر جریان صادرات و واردات و همچنین ترانزیت کالا تأثیر گذارند. تسهیل تجاری را می‌توان عقلانی و منطقی کردن رویه‌ها و الزامات اسنادی برای تجارت بین‌المللی دانست و درنهایت متناسب سازی استانداردها و انطباق با نرم‌های بین‌المللی که منافع بسیاری را برای افراد ذینفع به دنبال خواهد داشت(فرود،1392، ص8).

ارکان اصلی تسهیل تجاری عبارت‌اند از: شفافیت، آزادسازی ترانزیت، تشریفات و کارمزدهای مرتبط با رویه‌های تجاری.

برای بالا بردن رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال، بهبود تراز پرداخت‌ها و مقابله با تورم، تأثیر صادرات کالاها و خدمات حیاتی می باشد، و دولت‌ها از هر نوع سیاستی برای دستیابی به صادرات بیشتر و بیرون کردن رقبا بهره گیری می‌کنند. دخالت دولت‌ها چه از نظر مسائل داخلی و چه به لحاظ مسائل خارجی، دیگر سیاست پشت پرده نیست و جنبه کاملاً عیان و روشنی دارد؛ زیرا نفع بیشتری نصیب آن‌ها می گردد. به گونه کلی سیاست‌های توسعه صادرات به دو دسته سیاست‌های داخلی توسعه صادرات و سیاست‌های خارجی توسعه صادرات تقسیم می گردد (تقوی و نعمتی‌زاده، 1382، ص7).

با در نظر داشتن جدید بودن موضوع گمرک الکترونیک در کشور، اجرای این سیستم نیز نیازمند مقابله با چالش‌هایی می باشد. با مطالعه دقیق و مطالعه برنامه توسعه گمرک الکترونیک در کشور، چالش‌های متعددی احصا شده‌اند که می‌توان آن ها را اکثراً در پنج گروه اصلی به تبیین ذیل دسته بندی نمود که هریک به فقدان نوعی از زیرساخت تصریح دارد:

 • فقدان زیرساخت‌های فنی
 • عدم یکپارچگی سیستم‌ها
 • فقدان زیرساخت‌های مالی
 • فقدان زیرساخت‌های قانونی
 • فقدان زیرساخت‌های منابع انسانی

با در نظر داشتن این که کشور ایران صرفا در بحث صادرات غیر نفتی دارای مشکل نبوده می باشد و بیشتر در مباحثی زیرا اشتغال، تولید و تکنولوژی ، سطح رفاه عمومی و درآمد ملی با معضلات عدیده ای روبروست، پرداختن به تولید ناخالص ملی به صورت چرخه، به صادرات غیر نفتی کمک خواهد نمود و صادرات غیر نفتی نیز سبب افزایش تولید ناخالص داخلی خواهد گردید و متعاقب آن معضلات رکود و بیکاری نیز برطرف خواهند گردید. نکته مهم این می باشد که نگاه به تولید بایستی نگاهی میان مدت یا بلند مدت باشد. پس آن بالطبع نیاز به کوشش، تفکر و صبر بیشتری خواهد داشت تا در آینده شاهد شکوفایی اقتصاد و صادرات غیر نفتی باشیم (علیپور، 1390، ص31).

با در نظر داشتن مدل مفهومی که ارایه خواهد گردید در ادامه پژوهش متغیرهای آن عبارتند از:

الف- متغیر مستقل: متغیر محرک یا درونداد می باشد. پژوهشگر آن را اندازه گیری، دستکاری یا انتخاب می­کند تا تاثیر یا ارتباط آن با متغییر دیگر معین گردد (برقمدی، 1390، ص48) متغیر مستقل در این پژوهش گمرک الکترونیک می باشد.

ب- متغیر وابسته: متغیر پاسخ یا برونداد، وجهی از رفتار ارگانیسمی می باشد که تحریک شده، متغیر وابسته نظاره یا اندازه گیری می گردد تا تاثیر متغیر مستقل بر آن معلوم یا مشخص گردد. (برقمدی، 1390،ص49). متغیر وابسته در این پژوهش  توسعه صادرات در استان گیلان می باشد.

 

[1] Third party model

[2] Hub

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

 • هدف اصلی: شناسایی تأثیر گمرک الکترونیکی بر توسعه صادرات.
 • اهداف فرعی:
 • شناسایی تأثیر الکترونیکی کردن فرآیندهای روزمره‌ی گمرک بر توسعه صادرات
 • شناسایی تأثیر گمرک الکترونیکی بر ایجاد ارتباطات کارآمد بین دستگاه‌های ذی ربط در توسعه صادرات
 • شناسایی تأثیر گمرک الکترونیکی بر اطلاع رسانی به موقع به صادر کنندگان
 • شناسایی تأثیر گمرک الکترونیکی بر شفافسازی فعالیت‌های مربوط به امر توسعه صادرات
 • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید